A pośród pól i łąk jest piękna wieś. Ach, wierzaj mi. Ta wieś jest piękna wieś Góralice, od lat ja mieszkam w niej, bo kocham ją....

Strona Główna

Rodowód nazwy wsi

Historia Góralic

Kościół p.w. Św. Stanisława

Ołtarz przy kościele  

Kapliczka, krzyż

Ochotnicza Straż Pożarna

Koło Gospodyń Wiejskich

Świetlica wiejska

Kółko Rolnicze

Zryw-klub sportowy

Przedszkole

Zakończenie

FORUM

 

Zapraszam do odwiedzenia
Prezentacje multimedialne

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

REMONT KAPLICZKI W GÓRALICACH

(informacja dla potomnych – Góralice 15.08.2012)

Kapliczka w Góralicach została wybudowana w 1946 roku przez mieszkańców, którzy przybyli na te ziemie po II wojnie światowej z terenów „Wschodnich”      ( dzisiejsza Ukraina) jako wotum wdzięczności Matce Bożej za ocalenie. Byli to: Jakub Brzezicki, Paweł Bazan i Karol Ustemczuk. Poświęcił uroczyście kapliczkę ks. Tadeusz Sorys 7.07.1946 r. i zawierzył parafię                     Niepokalanemu Sercu Marii.

Kapliczką opiekowali się mieszkańcy zwłaszcza ci mieszkający najbliżej, jednak upływ czasu sprawił, że  jej stan znacznie się pogorszył.

W 2011 roku nowo wybrany sołtys pan Robert Kowalski zgłosił wieś do konkursu gminnego na najczystszą wieś organizowanego z okazji gminnych dożynek. Nasza miejscowość otrzymała I –miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 1000zł.

Pan sołtys zaproponował aby pieniądze przeznaczyć na remont kapliczki. Mieszkańcy przyjęli tę propozycję i tak zaczęły się przygotowania do remontu. W związku z tym, że była już późna jesień remont przełożono na wiosnę 2012 roku. Sołtys zakupił potrzebne materiały i w maju rozpoczęto prace. Wykonawcami byli chętni mieszkańcy Góralic, którzy nie szczędzili czasu i bezinteresownie pomogli w remoncie.

         Na nowo wykonano daszek, gdyż poprzedni nie nadawał się do renowacji. Całość budowli wykonanej z cegły, która też odczuła upływ czasu obklejono płytkami. Teren wokół wyłożono kamieniem i całość ogrodzono metalowym płotkiem.

Pieniądze na zakup ogrodzenia przeznaczył sołtys R. Kowalski wraz z radą sołecką. Zakupiono nową figurkę Matki Bożej, Krzyż i wykonano napis na granicie AVE MARIA.

Poświęcenia kapliczki po remoncie dokonał 15.08.2012 w dzień Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny ks. Wojciech Kois –proboszcz.

Wykonawcami byli mieszkańcy Góralic którzy pracowali bezpłatnie.

HPIM0440.jpg

HPIM0441.JPG

HPIM0442.JPG

HPIM0443.JPG

HPIM0444.JPG

 

A tak wyglądała kiedyś.

Po przyjeździe do Góralic mieszkańcy urządzali swoje domostwa, a później pomagali przy przygotowaniu budynku szkolnego. Po pracach jesiennych, kiedy było trochę więcej czasu, zaczęto zastanawiać się nad sprawą zbudowania kapliczki jako votum ofiarnego za szczęśliwy przyjazd na Ziemie Zachodnie. Miało to być

 

 

jednocześnie miejsce śpiewania nabożeństw majowych. Kiedy do Góralic przyjechał już ksiądz ze Trzcińska, zagrzewał ludzi do realizacji .tego pomysłu. Nowa kapliczka stała się okazją do oddania się całej społeczności Niepokalanemu Sercu Marii. Kapliczkę postawiono na gruncie przekazanym przez pana Sylwestra Sobczuka. Opiekowali się nią mieszkańcy Góralic, a szczególnie ci, którzy mieszkali w jej pobliżu

###########################################

 

 

Krzyż postawiony

za szczęśliwy powrót

do zdrowia


Nasi partnerzy: lustige pps - funpps | Życzenia urodzinowe | Prezentacje multimedialne | nieruchomości lublin | zegarki | sennik | założenie firmy | Biuro Rachunkowe Katowice | sex shop |

http://adstat.4u.pl/s4u.gif